Fugowanie płytek klinkierowych – jak fugować klinkier
Fugowanie cegły klinkierowej lub płytek klinkierowych to ostatnia, niezbędna czynność podczas wznoszenia muru lub wykonywania okładzin. Zarówno płytki klinkierowe, jak i cegły układa się zachowując pomiędzy poszczególnymi elementami odstępy szerokości dochodzącej nawet do 15 mm – fugowanie polega na ich wypełnieniu specjalną zaprawą. Tak szerokie spoiny, jakie wykonuje się w klinkierze sprawiają, że powierzchnia fug staje się wyrazistym elementem ściany czy podłogi.
Jak fugować płytki klinkierowe i cegłę – zaprawa
Do wypełniania spoin pomiędzy płytkami lub cegłami klinkierowymi należy używać specjalnych zapraw, które są przeznaczone do fugowania klinkieru. Tego typu fugi wyróżnia wysoka odporność na działanie wilgoci, wysokie oraz niskie temperatury (są mrozoodporne), równocześnie gwarantują one szczelność, nienasiąkliwość oraz przepuszczalność pary wodnej. Dobrym wyborem są produkty mające w swym składzie tras, który ogranicza powstawanie białych wykwitów na powierzchni klinkieru. Sprawia on również, że zaprawa jest bardziej elastyczna i łatwiej się ją nakłada. Fugowanie cegły klinkierowej odbywa się często przy pomocy specjalnej zaprawy, która jednocześnie jest wykorzystywana do murowania. Zaprawy do klinkieru mogą być stosowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Pamiętajmy, by ściśle stosować zalecenia producenta dotyczące przechowywania i mieszania zaprawy. Zaprawy do klinkieru dostępne są w formie proszku do mieszania z wodą. Możemy je kupić w różnych kolorach, dobierając odcień do koloru klinkieru lub postawić na zestawienie kontrastowe. Wybór koloru spoin wpływa na odbiór wizualny całej okładziny lub muru z klinkieru.
Narzędzia do fugowania klinkieru
Fugowanie klinkieru wykonamy sprawnie przygotowując odpowiedni zestaw narzędzi. Niezbędne będą pojemnik do mieszania zaprawy oraz mieszadło, tacki do spoinowania oraz kielnie-spoinówki dopasowane szerokością do odstępów między cegłami czy płytkami – długa będzie przydatna do formowania spoin poziomych, a krótka do spoin pionowych. Przydatny może się też okazać rękaw lub pistolet do spoinowania. Konieczne jest również zaopatrzenie się w akcesoria służące do czyszczenia klinkieru, takie jak szczotka z miękkim włosiem oraz gąbka.
Fugowanie klinkieru na mokro czy sucho?
Spoinowanie płytek oraz cegieł klinkierowych można przeprowadzić dwoma metodami na mokro lub na sucho. Fugowanie klinkieru na mokro polega na rozprowadzeniu zaprawy w większej ilości wody. Ma ona wówczas rzadszą konsystencję i łatwiej nią wypełnić puste spoiny. Tego rodzaju fugowanie sprawdza się w przypadku cegieł i płytek szkliwionych. Podczas jego wykonywania klinkier jest narażony na zabrudzenia, których usunięcie jest konieczne. Pozbycie się zanieczyszczeń z ceramiki nieszkliwionej, które jest bardziej porowata będzie trudniejsze i bardziej czasochłonne. Bardziej praktycznym sposobem będzie fugowanie klinkieru na sucho, kiedy to dodajemy do zaprawy minimalną ilość wody, co sprawi, że zyskamy masę przypominającą plastelinę. Chętnie stosowaną metodą jest spoinowanie na półsucho, kiedy to do suchej masy dodaje się zalecaną przez producenta ilość wody. Szczególne znaczenie ma w tym przypadku dodanie odpowiedniej ilości wody – w żadnym wypadku nie dolewamy wody do już rozrobionej zaprawy, konsystencja rozrobionej masy powinna przypominać wilgotną ziemię. Jest ona łatwa do formowania i nie rozmazuje się na powierzchni licowej spoinowanego klinkieru.
Jak fugować płytki klinkierowe i cegłę
Efekt prac związanych z fugowaniem klinkieru może zależeć od rodzaju zaprawy, ale również od pogody – fugowanie płytek elewacyjnych i cegły klinkierowej, z której murujemy elementy zewnętrzne, warto wykonywać w pogodny bezdeszczowy dzień, w temperaturze powyżej 5oC. Prace należy wykonywać co najmniej 7 dni od murowania lub układania płytek. Na każdym etapie fugowania chronimy spoiny przed zamoczeniem oraz intensywnym nasłonecznieniem – warunki te mogą niekorzystnie wpłynąć na proces wiązania fug. Zasady te stosujemy podczas wykańczania ogrodzeń, elewacji z klinkieru czy fugowania komina. Zanim przystąpimy do prac, pamiętamy, że można je wykonywać na czystym i suchym podłożu. Przed rozpoczęciem fugowania koniecznie należy usunąć resztki kleju. Fugowanie klinkieru polega na wciskaniu zgarniętej z tacki zaprawy kielnią spoinówką w przestrzeń między elementami okładziny. Masę nakładamy od góry do dołu, dokładnie wypełniającją przestrzenie między cegłami lub płytkami. Warto nakładać ją z zapasem, co ułatwi wyprofilowanie pożądane kształtu spoiny. Nadmiar zaprawy zbierzemy podczas kształtowania fug. Najpierw wykonujemy spoiny pionowe a poziome w drugiej kolejności. W przypadku elewacji klinkierowych czy ogrodzeń i innych realizacji zewnętrznych zadbajmy, by spoina była w całości wypełniona zaprawą, co zapewni szczelność okładziny. Jeśli klinkier jest stosowany wewnątrz budynku, spoina może być cofnięta w stosunku do lica cegły czy płytek. Pamiętajmy, by na zakończenie prac sprawdzić czystość spoinowanej powierzchni. Resztek zaprawy pozbędziemy się szczotkując lico klinkieru miękką szczotką, która nie porysuje świeżej okładziny.